Межівський район
www.megev-rn.dp.gov.ua


Незважаючи на постійне інформування Держпродспоживслужбою населення, в Україні не зупиняються випадки захворюваності на ботулізм.

За результатами аналізу оперативних повідомлень територіальних органів Держпродспоживслужби за 5 місяців поточного року відмічається погіршення санітарно-епідемічної ситуації щодо захворюваності на ботулізм.
Станом на 01.06.2019 зареєстровано 40 випадків захворювання на ботулізм, під час яких постраждало 46 осіб, із них 3 померли, за аналогічний період 2018 року було 27 випадків, під час яких постраждала 31 особа.
Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості захворювань, які пов’язані із вживанням рибної продукції, зокрема промислового виробництва. З початку року серед всіх випадків ботулізму 21 пов’язаний із рибною продукцією, у тому числі 4 – ймовірно пов’язані із вживанням рибної продукції промислового виробництва. При чому, 3 випадки пов’язані з рибною продукцією промислового виробництва, зареєстровано протягом останнього тижня (в Чернігівській області – походження рибної продукції з Київської області). Херсонській та Запорізькій областях).
Межівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області нагадує, що перші симптоми ботулізму, які вже з’являються через 12-14 годин після вживання зараженої продукції, але симптоми можуть виникнути і раніше (вже через 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше).
Симптоми ботулізму:

      - порушення близького зору: відсутня можливість читати текст, але гарно бачите сторонні предмети,
      - сильно виражена сухість в роті,
      - важко говорити (голос стає тихим або взагалі зникає),
      - ураження м’язів шиї та кінцівок,
      - запаморочення.
Симптоми ботулізму частіше всього з’являються поступово, відсутнє різке підвищення температури тіла. В подальшому з’являється порушення зору - один з самих головних симптомів ботулізму (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів). Одночасно з’являється спрага, сухість слизових оболонок, порушення ковтання.
У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря!
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини.
Тому, чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита
риба перед засолом, тим менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.
Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно
промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок грунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах.
При домашньому консервуванні особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимону кислоти тому, що збудник ботулізму не любить кисле середовище.
Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.
При консервуванні в домашніх умовах, особливо м’ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С- не менше 40-60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою.
Найменше здуття кришки – причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки.
Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити ніж лікувати !