www.megev-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Межівський район >> Новини
Судова практика щодо забезпечення принципу платності користування землею
Версія для друку Написати листа

    Для застосування на практиці рекомендуємо сільським, селищним радам взяти до уваги висновки справи щодо розгляду звернення прокурора до суду із позовом про відшкодування шкоди, завданої використанням земель без правовстановних документів (журнал «Баланс –Бюджет» № 48 від 28 листопада 2016 року).
    Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
    Згідно норм Закону України від 19.06.2013 № 963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь – які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки та відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання в користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
    Частиною 2 статті 120 Земельного кодексу України передбачено, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває в користуванні, то в разі набуття права власності на ці об’єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому самому обсязі, що були в попереднього землекористувача.
    Отже, право на земельну ділянку в набувача будинку,будівлі або споруди виникає з моменту набуття права на будинок, будівлю або споруду незалежно від будь – яких подальших дій набувача щодо оформлення права на земельну ділянку. Таке оформлення може мати місце в подальшому, в тому числі шляхом підписання відповідного договору оренди.
    Згідно зі статтею 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством за самовільне зайняття земельних ділянок.
    Відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
    Розміри збитків, у тому числі неодержані доходи визначаються комісіями, створеними районними державними організаціями, виконавчими комітетами місцевих рад.
    Враховуючи вищенаведені норми законодавства суд дійшов висновку:
    - до особи, яка придбала нерухоме майно, переходять права на земельну ділянку, що належить продавцю;
    - покупець нерухомого майна зобов’язаний переоформити права на земельну ділянку, на якій розташовано придбане ним майно. Якщо земельна ділянка належала продавцю нерухомого майна на праві користування (оренди), то до покупця переходить саме право користування, а не власності;
    - покупець нерухомості зобов’язаний в установлений законом строк укласти договір оренди земельної ділянки та сплачувати орендну плату, річний розмір якої відповідно до статті 288 Податкового кодексу України не може бути меншим 3% нормативної грошової оцінки.
    Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор